خطابشان کرده سبزها. عجب این یک کلمه بار هویتی دارد. نه هویتی ذاتی مثل ایرانی بودن، عرب بودن؛ یک هویت اکتسابی. هویتی که ساده به دست نیامده. آدم‌ها به پایش کشته شده‌اند و می‌شوند، زندان رفتند و می‌روند. ول کن درد این که چه می‌شود و نمی‌شود و این خزعبلات. این دم دریافتنی‌تر از آن است که غافل بمانی. امروز آدم‌هایی در گوشه‌ای از این زمین برای خودشان هویتی تعریف کرده‌اند. خواسته‌هایشان را، آرزوهایشان را، گذشته‌شان را و آینده‌شان را جمع زده‌اند و در سکوت فریاد می‌زنند و می‌سوزند. سیه‌دلان امروز هر چه می‌گویند بگویند، هر چه می‌کشند بکشند. آینده در انتظار قدردانی از اینان است، آینده را نمی‌توان ساکت کرد. آرمان‌ها نمی‌سوزند.


photo_03_hires.jpgOne day I woke up and I knew that he was the one, the feeling I never felt with you.
500 days of summer


پدربزرگم تعریف می‌کرد از جدش شنیده پیردرخت هزار سال عمر دارد؛ پیرتر از پیرترین‌هاست. من زیاد باور نمی‌کنم. می‌گوید پیردرخت سال‌هاست راه افتاده است. می‌گوید بچه که بوده درخت کنار رودخانه بوده. حالا بالای تپه است. از وقتی پیرمرد گفته پیردرخت راه افتاده هر روز صبح می‌روم پای درخت. همیشه همان‌جاست، هیچ جایی نرفته. می‌دانم پیرمرد راحت به آرزوهایش رنگ واقعیت می‌زند. یک‌بار گفت خدا بزرگ است. پس کو بزرگی‌اش پیرمرد؟ صبح‌ها کنار درخت که می‌رسم خورشید طلوع می‌کند. نور را می‌بینم که برگ‌هایش را روشن می‌کنند، برگ‌هایش جان می‌گیرند، سبزتر می‌شوند. عادتم شده با پیردرخت طلوع را تماشا کنم. آرام آرام فراموشم می‌شود به پیردرخت سر بزنم. از دشت می‌روم و سال‌ها می‌گذرد تا بازگردم. صبحی یاد پیردرخت می‌افتم و بالای تپه می‌روم. گمانم دیگر همان‌جای سابقش نیست، کم آن‌سوتر شاید. انگار رو به شرق دارد، سفرش به شرق است، به سوی خورشید.


آنان که سکوت را به هنر خروشاندند...


با پدرم به خنده روزی گفتم: «اگر سالار بودی چه می‌کردی؟» ¤ خواست چیزی با من بگوید، اما زبان کشید ¤ و در خود فرو شد، خاموش ¤ ساعتی، روزی، و هفته‌ای ¤ اندیشناک و اندوهگین ¤ سرانجام نیمه شبی مرا از خواب بیدار کرد ¤ نمی‌دانم... وحشتناک نیست؟... نمی‌دانم ¤ و غضب‌آلود در میان تیرگی‌ها محو شد ¤ «مهم نیست پیرمرد، مهم نیست، اما... اما اگر سالار می‌شدی الحق که سالار سالاری می‌شدی»...
رمادی، آرش جواهری، نشر چشمه


پیر نبود، اصلاً پیر نبود. تنومند و محکم چون کهنه چناری بود، مو و ریش و سبیلش سفید‌تر از برف. به خنده می‌گفت سیاهی‌شان را باد برد، مانند هر سیاهی دیگر. در دکانش روی قفسه‌های چوبی پر بود از شیشه‌های بزرگ، شیشه‌هایی با ته‌مایه‌ی نیلی. به هیچ داخل شیشه‌ها نگاه که می‌کردی انگار نسیمی نوازشت می‌داد. می‌گفتی از کجا بدانم کدام من است و من کدامم؟ چیزی نمی‌گفت. باد بود. در شیشه‌های بزرگ و سربسته باد بود. هر کدام بادها را در قله‌ای دیده بود. بر بلندای کوه در برابر باد می‌ایستاد و صبر می‌کرد. روزها می‌ایستاد، چشم‌بسته و آرام. باد از شیشه و جانش می‌گذشت. قانون و قاعده‌ای نداشت، ‌روزی در شیشه را می‌بست و برمی‌گشت. می‌پرسیدم بادهای آرام چه؟ نسیم‌های لب اقیانوس چه؟ بادهایی که نگهبان خلوت آدم‌هاست چه؟ به سراغ آن‌ها نمی‌روی؟ جواب نمی‌داد، هرگز جواب نمی‌داد. دکانش اگر گه‌گاه مسافری داشت بی‌شک آن نگاه آشنا را می‌دیدی. نگاه مصمم او را در چشمان‌ آنان نیز می‌دیدی. به گمانت در پی پرسشی آمده بودند، در پی گم‌شده‌ای بودند. او هرگز با این مردان و زنان جوان سخن نمی‌گفت. فقط آنگاه که در شیشه‌شان را باز می‌کردند زمزمه می‌کرد بدان که به خاک باز نمی‌گردی. عاقبت باز بر قله‌های بلند خواهی وزید.


با سلام

آدرس دامنه اينترنتي شما از جانب مخابرات مسدود نگشته و دستور انسداد از:
" کمیته تعیین مصادیق پايگاه هاي غیر مجاز اینترنتی" ( وابسته به شوراي عالي انقلاب فرهنگي)
دارد.
در صورت تمایل به اعتراض، درخواست اعتراض خود را همراه با مشخصات کامل صاحب دامنه شامل: نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه و محل صدور،تاریخ تولد ، نام پدر،کد ملی، آدرس دقيق پستي و شماره تلفن ثابت و همراه براي ما ايميل نماييد تا اعتراض شما به کميته ارسال گردد.
1- موضوع ايميل: نام دامنه فيلترشده
2-امکان تماس مستقيم شما با کميته مقدورنمي باشد و ما رابط شما مي باشيم.
3-فقط ايميل" filter@dci.ir "مسئول پاسخگويي به موارد فيلترينگ اينترنتي ميباشد.
3-به ايميلهاي حاوي اطلاعات ناقص، يا ارسال مشخصات اشتباه، ترتيب اثر داده نخواهد شد.
4-هرگونه تغيير در آدرس فيلتر شده يا راه اندازي دامنه جديد با محتواي قبلي، يا راه اندازي سرويس https، تخلف محسوب ميگردد.
5-پاسخ شما از طريق ايميل يا تلفنتان به شما اعلام ميگردد و به علت حجم بالاي کاري، بررسي مجدد و جواب اعتراض شما وقت گير بوده، لذا از ارسال ايميلهاي تکراري خودداري فرماييد.
6- متن ايميل شما بايد بصورت فارسي و يا در يك فايل word نگاشته و ارسال گردد.
7- جهت بررسي حتما بايد سايت شما قابل مشاهده و در دسترس باشد و در صورت down بودن وب سايتتان نوبت شما باطل گشته و اعتراض شما رسيدگي نميگردد.
با احترام

واحد فیلترینگ مخابرات

جوابیه: برو کنار بذار باد بیاد.


صفحه‌ی اول